Kobi Yapılanma ve İş Geliştirme Faiz Destekli Kredi Programı 2017
img

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Geliştirme Merkezi (KOBİGEM) koordinasyonunda, T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi finansmanı ile yürütülecek olan “Kobi Yapılanma ve İş Geliştirme Faiz Destekli Kredi Programı” 27.01.17 tarihinde, Ekonomi ve Enerji Bakanlığında düzenlenen basın toplantısıyla duyurulmuştur. Uygulanmasına ilk kez bu yıl başlanacak olan kredi, ülke ekonomisine ivme kazandırılabilmesi, imalat alanında faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelerin gelişiminin ve yeni istihdam olanaklarının sağlaması amacıyla hazırlanmıştır. 

Bu kapsamda, 15 kreditör banka ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı arasında, kredinin kullandırım şartları ve koşullarını belirleyen sözleşmeler imzalanmıştır. Yapılan açıklamada, imalatçıların krediye, Kıbrıs İktisat Bankası Ltd., Asbank Ltd., Creditwest Bank Ltd., Yakın Doğu Bank Ltd., Şekerbank Ltd., Akfinans Bank Ltd., Türk Bankası Ltd., Universal Bank Ltd., Türkiye İş Bankası A.Ş., T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Garanti Bankası A.Ş., ve Türk Ekonomi Bankası aracılığı ile ulaşılabileceği bildirilmiştir.

Krediden sanayi bölgesinde imalatçı olduğunu belgelendiren 2015 ve/veya 2016 yıl sonu cirosu 100 bin TL ile 5 Milyon TL arası olan gerçek veya tüzel kişilere ait işletmeler yararlanabilecektir. Kredi, maksimum ilk üç ayı ödemesiz olarak toplamda 4 yıla kadar vadeli olabilecektir. İşletmeler krediden, 100.000 TL’ye kadar işletme kredisi olarak veya 200.000 TL’ye kadar hak ediş usulü yatırım kredisi olarak yararlanabilecektir. Her iki kredi türünden yararlanılması halinde, azami kredi miktarı 200.000 TL’yi geçmeyecektir. Bankalar ile imzalanan sözleşme gereğince üzerinde uzlaşılan yıllık faiz oranı %14’tür ve faizin %60’ı T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi'nin program için ayırdığı 3.000.000 TL kaynak ile karşılanacaktır.

Haberlere Dönmek İçin Tıklayınız