2018 Yılı Faiz Destekli Zirai Kredi Programı Açıklandı
img

Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi kaynaklı, 2018 Yılı Faiz Destekli Zirai Kredi Programı Projesi, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile T.C. Ziraat Bankası A.Ş. arasında “KKTC’de Tarımsal Amaçlı Faiz Destekli Kredi Uygulamasına İlişkin İşbirliği Usul ve Esasları” protokolü imzalanarak, açıklandı.

Tarım sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen alanlarda, faiz destekli yatırım ve işletme kredisi sağlanacak. 5 milyon TL’lik kaynak için başvurular, T.C. Ziraat Bankası tarafından Kurban Bayramı’ndan sonra alınacak.

5 MİLYON TL’LİK KAYNAK
Program kapsamında, tarım sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen alanlara ve konu başlıklarına katkı koyabilmek amacıyla faiz destekli yatırım ve işletme kredisi sağlanacak. 

Programdan, tarımsal faaliyetlerle iştigal eden gerçek ve tüzel kişiler faydalanacak.

Yatırım kredileri için 100 Bin TL’ye kadar, işletme kredileri için 40 bin TL’ye kadar kredi kullanımı için faiz desteğinden yararlanılabilecek.

Reel sektör programında yer alan Tarımsal Amaçlı Faiz Destekli Kredi projesi kapsamında 2018 yılı için ayrılan faiz desteği kaynağı toplam 5 milyon TL olup, söz konusu kredi büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, kanatlı hayvan yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı, arıcılık, örtü altı yetiştiriciliği, yem bitkisi üretimi, sertifikalı tohum/fide/fidan kullanımı, modern sulama sistemleri, tarımsal mekanizasyon, organik/iyi tarım uygulamaları, soğuk hava deposu, tarımsal ürünlerin işlenmesi alanlarını kapsamaktadır. Sektörel ihtiyaca göre önceliklendirilmiş konu başlıklarına sıfır faizli yatırım kredisi imkanı sağlanacaktır.

KREDİ PROGRAMI 2010 YILINDAN BERİ UYGULANIYOR
2010 yılından beri uygulanmakta olan Tarımsal Amaçlı Faiz Destekli Zirai Kredi Programı kapsamında, toplam 1655 gerçek/tüzel tarımsal işletmeye yaklaşık 119 milyon TL kredi kullandırıldı.

47,5 milyon TL’lik faiz desteği T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği finansmanı ile sağlanmış ve program tarım sektörünün gelişimine önemli katkıda bulunmuştur.

Haberlere Dönmek İçin Tıklayınız